ÜYE GİRİŞİ ÜYE OLMAK İÇİN ALTTAKİ LİNK İ TIKLA

BOZÜYÜK

BİLECİK İLİ BOZÜYÜK İLÇESİ
BOZÜYÜK İLÇE TANITIM
bozüyük
bilecik bozüyük
 bozüyük bilecik
bozüyük resimler
bozüyük fotoğraflar 
bozüyük manzaralar
bozüyük görüntüler
bozüyük haber
bozüyük harita
bozüyük video
bozüyük spor
bozüyük ulaşım
bozüyük iklim
bozüyük turizm
bozüyük otel
bozüyük yurt
bozüyük pansiyon
bozüyük konaklama
bozüyük konut
bozüyük emlak
bozüyük daire
bozüyük arsa
bozüyük tarla
bozüyük toki
bozüyük lojman
bozüyük kiralık
bozüyük satılık
bozüyük sağlık
bozüyük hastahanesi
bozüyük devlet hastahanesi
bozüyük kaymakamlık
bozüyük belediye
bozüyük nüfus
bozüyük emniyet
bozüyük meb
bozüyük eğitim
bozüyük okul
bozüyük kurs
bozüyük lisesi
bozüyük ekonomi
bozüyük sanayi
bozüyük ticaret
bozüyük tarım
bozüyük hayvancılık
bozüyük dağları
bozüyük akarsuları
bozüyük gölleri
bozüyük yaylaları
bozüyük yatırları
bozüyük doğa
bozüyük gezi
bozüyük tatil
bozüyük dernek
bozüyük yemekleri
bozüyük kültür
bozüyük sanat
bozüyük
BOZÜYÜK TARİHÇESİ
İlkçağdan itibaren sırasıyla Hititlerin M.Ö. 1200 yıllarından sonra Balkanlardan gelen Frigyalıların bölgeye hakim oldukları antik kalıntılardan anlaşılmaktadır. Bölgedeki 600 yıllık Frigya hakimiyetine Kafkaslardan gelen Kimmer’ler son verirler.

BOZÜYÜK TANITIMI
BOZÜYÜK RESİMLERİ
BOZÜYÜK FOTOĞRAFLARI
BOZÜYÜK
BİLECİK BOZÜYÜK
BOZÜYÜK VE ŞEHİTLİKLER
BOZÜYÜK ESKİ RESİMLER
Kimmer’lerin bir asır süren Hakimiyeti Lidyalıların gelmesiyle son bulur. Daha sonraki yıllarda Persler,Makedonyalılar, Btinyalıların yaşadığı bu bölge,395 yılından itibaren Roma hakimiyetine girmiştir.
Bizans döneminde Bozüyük’ün adı “Lamunia” olarak bilinmektedir.
660-720 yıllarında bölge Arap-Emevi kuvvetlerinin geçit yeri olmuş,1071 yılından itibaren Bozüyük ve çevresi Türklerin hakimiyetine girmiştir.1289 dan itibaren Osmanlı hakimiyetine geçen Bozüyük, Selçuklular döneminde Sultanönü uç beyliğinin bir köyü idi.
Osmanlıların ilk dönemlerinde Çayköy,Arıklar,İçköy ve Atkaydı mezra köylerinden oluşan Bozüyük’te ilk birleşme Kanuni’nin komutanı Kasımpaşa’nın kendi adıyla anılan camii ve külliyeyi yaptırmasıyla meydana gelmiştir. Bu külliyede han,hamam,camii,Sıbyan mektebi bulunmakta olup,külliye 1525-1528 yılları arasında tamamlanmıştır. Bu dört köy şimdiki Kasımpaşa Mahallesini ve bugünkü Bozüyük’ü oluşturmuşlardır.
1877-1878 Osmanlı-Rus harbinden sonra Balkanlardan Anadolu’ya göç eden Türklerin bir bölümü Bozüyük’te iskan edilmiştir. 4 Eylül 1922 ‘de düşman işgalinden kurtulan Bozüyük,1890 yılında Belediyelik olmuş , 1924 yılına kadar Söğüt Kazasına bağlı nahiye merkezi olarak kalmış ,1924 te ilçe haline getirilmiştir.
BOZÜYÜK İLÇE ADI 
Bozüyük,adını bulunduğu yerin coğrafi özelliğinden almaktadır.Şehir merkezinin kuzeyinde ve çevresindeki tepelere göre bozkır bir tepe bulunmaktadır.Şehre ismini veren tepe,bir hüyük’e benzediği için ve bozkır olduğundan Bozüyük denilmiştir.Hüyükler yığma topraktan yapılmış yapay tepeler olmasına rağmen buradaki tepe tabii bir şekilde oluşmuştur.
Türk ağız ve ses yapısına uygun olarak ve çabuk söylemeye yönelik şekilde Bozhüyük adı zamanla Bozüyük olarak şekillenmiştir.
BOZÜYÜK İLÇE TARİHİ
İlkçağdan itibaren sırasıyla Hititlerin M.Ö. 1200 yıllarından sonra Balkanlardan gelen Frigyalıların bölgeye hakim oldukları antik kalıntılardan anlaşılmaktadır. Bölgedeki 600 yıllık
Frigya hakimiyetine Kafkaslardan gelen Kimmer’ler son verirler. Kimmer’lerin bir asır süren
Hakimiyeti Lidyalıların gelmesiyle son bulur. Daha sonraki yıllarda Persler,Makedonyalılar,
Btinyalıların yaşadığı bu bölge,395 yılından itibaren Roma hakimiyetine girmiştir. Bizans
döneminde Bozüyük’ün adı “Lamunia” olarak bilinmektedir.
660-720 yıllarında bölge Arap-Emevi kuvvetlerinin geçit yeri olmuş,1071 yılından itibaren Bozüyük ve çevresi Türklerin hakimiyetine girmiştir.1289 dan itibaren Osmanlı hakimiyetine geçen Bozüyük,Selçuklular döneminde Sultanönü uç beyliğinin bir köyü idi.
Osmanlıların ilk dönemlerinde Çayköy,Arıklar,İçköy ve Atkaydı mezra köylerinden oluşan Bozüyük’te ilk birleşme Kanuni’nin komutanı Kasımpaşa’nın kendi adıyla
anılan camii ve külliyeyi yaptırmasıyla meydana gelmiştir. Bu külliyede han,hamam,camii,
Sıbyan mektebi bulunmakta olup,külliye 1525-1528 yılları arasında tamamlanmıştır. Bu dört
köy şimdiki Kasımpaşa Mahallesini ve bugünkü Bozüyük’ü oluşturmuşlardır.
1877-1878 Osmanlı-Rus harbinden sonra Balkanlardan Anadolu’ya göç eden Türklerin bir bölümü Bozüyük’te iskan edilmiştir. 4 Eylül 1922 ‘de düşman işgalinden kurtulan Bozüyük,1890 yılında Belediyelik olmuş , 1924 yılına kadar Söğüt Kazasına bağlı nahiye merkezi olarak kalmış ,1924 te ilçe haline getirilmiştir
BOZÜYÜK’ÜN İLÇE YERİ VE SINIRLARI
Yurdumuzun kuzeybatısında Bilecik’e bağlı olan ilçemizin kuzeyinde Bilecik, kuzeybatısında Pazaryeri ilçesi,Kuzeydoğuda Söğüt,doğusunda Eskişehir,güneyde Kütahya,Batıda Domaniç ve İnegöl ilçeleriyle çevrilidir.
İlçenin yüzölçümü 928 kilometrekare olup,rakımı 740 metredir.
BOZÜYÜK İLÇE YERYÜZÜ ŞEKİLLERİ
DAĞLAR
Yükseklikler genellikle ilçenin batı ve güneybatısındadır. Batıda Yirce Dağında Üç Tepelerin yüksekliği 1790 metredir.Güneybatıda Kala Dağı 1906 metre,doğuda Metristepe 1307 metre, batıda Çamyayla tepesi 1322 metre,güneyde Kandilbayır tepesi 1320 metre ve kuzeyde Kızıltepe’nin yüksekliği 900 metredir.
BOZÜYÜK OVALAR
Ovalar:
Kızıltepe ve Boztepenin güney eteklerindeki neojen çanağın yanından uzanarak yaklaşık 60 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Bozüyük Ovası kuzeybatıda daralarak Karasu Vadisine uzanır.Ova güneyde genişleyerek İnönü-Kandilli düzlüğüne,diğer yandan Karaağaç ve Akpınar köylerinin kuzeyindeki sırtlara kadar devam eder.
Bozüyük Ovası 3. Zaman neojen tortul kayalarla örtülüdür.
BOZÜYÜK İLÇE YAYLALAR
Yaylalar:
İlçenin güneybatısında yer alan Kömürsu ve Batan yaylaları ilçenin belli başlı yaylalarıdır.
BOZÜYÜK İLÇE AKARSU VE GÖLLER
DİKİLİTAŞ DERESİ
Akpınar Köyü’nün kuzeyindeki Hüsümler Ovasındaki Sazpınar kaynağından çıkan dere,doğu-batı yönünde akışını sürdürerek ilçeden geçer. Bursa yol kavşağında Karasu ile birleşir.
KARASU
Bozalan Köyü yakınından doğan Karasu,Bozüyük’ten Dikilitaş Deresini alarak Demiryolunu izler. Pazaryeri’nden Sorgun Deresini,batından Selöz,Hamsu ve Bekdemir derelerini,doğudan Kızıldamlar çayını alır.Osmaneli yakınlarında Paşalar Boğazından 500 Metre sonra Sakarya nehri ile birleşir.
SARISU
Güneybatıdaki Yeşildağ’dan doğar,kuzeye doğru akışını sürdürür. Üzerinde Dodurga Barajı kuruludur. Kandilli Köyü yakınlarında ilçe topraklarını terkeder. Porsuk çayı ile birleşir.
Dodurga baraj gölü:
Sarısu üzerindedir. Taşkınları önlemek ve sulama amacıyla yapılmıştır. 1976 da hizmete giren baraj,toprak dolgu tipinde olup temelden yüksekliği 33,4 m , hacmi 35 milyon metreküp olup alanı 245 hektardır.
BOZÜYÜK İLÇE İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ
Bozüyük Marmara Bölgesi sınırları içinde yer almasına rağmen karasal iklim hüküm sürer. Kışları soğuk ve yağışlı,yazları sıcak ve kuraktır. Don ve kırağı olaylarının en fazla vuku bulduğu aylar Ocak ve Şubattır.
Dağlar genellikle koruluk durumundaki ormanlarla kaplıdır.100 metreyi aşan bölümlerde hakim olan ağaç türleri karaçam ve kayındır. Daha alçak kesimlerde kızılçam ve meşelere rastlanılır. Alçak ve düz alanlarda otsu bitkiler ve çalılıklar görülür.

BOZÜYÜK EVLERİ
Ortalama sıcaklıklar şöyledir:
Ortalama sıcaklık 10 derece
En yüksek sıcaklık 29 derece
En düşük sıcaklık 23 derece
Ortalama yağış miktarı 435
Ortalama kar yağışlı gün sayısı 22
Ortalama kar kalınlığı 35 cm
Ortalama rüzgar hızı 2,4 m/sn
BOZÜYÜK İLÇE TARİHİ ESERLER
Yapılan kazılarda çıkarılan eserler Ankara Müzesinde bulunan mermer sütun, kabartma kadın büstü,Çamyayla köyü yakınlarında bulunan lahit kapağı Frig devri arkeolojik eserleridir. Göynücek Köyü’nün 1,5 km güneybatısındaki Ören Mevkiinde kilise kalıntıları, hüyük tepesinde kayaya oyulmuş iki adet su sarnıcı bulunmaktadır.
Kasımpaşa Camii ve Külliyesi
1525-1528 tarihleri arasında Kasımpaşa tarafından yaptırılan camiin duvarları kesme taştandır. Çini süslemeleri yönünden zengin olan camiin minberi ak mermerden,sütun başlıkları grift motiflerle süslüdür. Minarenin kaidesi düzgün kırmızı taştandır.32,50 metre yüksekliğindeki minare tek şerefelidir. Camii 1938-1939 yıllarında tamirat görmüştür.
Camiin batı yönündeki imaret camii ile birlikte inşa edilmiştir. Bir bölümü aşevi olarak kullanılmakta olup Vakıflar Genel Müdürlüğünün koruması altındadır.
Camiin kuzeydoğu yönünde bulunan kümbet bakımsızlıktan harap bir halde bulunmaktadır.
KUMRAL ABDAL (Dede) Türbesi;
Kovalıca yolu üzerindedir. Yediler Tekkesi diye de bilinir.Ertuğrul Gazi’nin sancaktarı Kumral Dede(Abdal) ile beş evladı medfundur.
Atatürk Orman Köşkü;
Muratdere Köyüne 10 km uzaklıkta Gülalan mevkiindedir. Albay İbrahim Çolak Tarafından yaptırılmıştır. Atatürk 10 Haziran 1930’da ilçeyi ziyaretinde bu köşkte misafir edilmiştir. Çolak İbrahim Bey Köşkü Şehir merkezindedir ve Bulgar mimarisi tarzında yapılmıştır.
İNÖNÜ  Şehitliği;
Bozüyük ile Akpınar Köyü arasında bir tepede bulunmaktadır. İstiklal Harbinin Metristepe-İnönü istikametinde gelişen ve tarihimizde İnönü Savaşları olarak bilinen savaşların geçtiği cephedir.844 mezardan oluşmaktadır ve 1930 yılında Milli Savunma Bakanlığınca yaptırılmıştır.1981 yılına kadar haziran ayı içinde yapılan şenlikler bu yıldan itibaren İnönü Savaşının kazanıldığı tarih olan 1 Nisan günü yapılmaya başlanmıştır.
İNTİKAMTEPE  Şehitliği;
İnönü Savaşlarında 126. Alay, 3.tabur., 9.bölük askerlerinin şehit düşenlerinin hatırasına 1950den itibaren Milli Savunma Bakanlığınca yapımına başlanmıştır.
METRİSTEPE anıtı;
Cumhuriyetin ellinci yılında İnönü Savaşları Zafer anıtı olarak 1973 te yapımına başlanmış,29.6.l975 tarihinde açılışı yapılmıştır.
BOZÜYÜK İLÇE NÜFUSU
N Ü F U S
İlçe nüfusu 1940 dan itibaren devamlı bir artış göstermiştir.1950 yılına kadar kırsal kesim nüfusunda artış gözlenirken 1950-1960 arası ilçenin nüfusunda azalma olmuştur.
Nüfusun azalmasının başta gelen sebebi de Bozüyük’e bağlı bucak merkezi iken 1954 yılında ilçe olan Pazaryeri’nin ayrılmasıdır.1963 yılında İnönü Bucağı 14 köy Eskişehir’e Bağlanmıştır.1970 yılından itibaren ilçe nüfusu artmaya başlamış,bu artışta ilçedeki sanayileşme önemli rol oynamıştır.
2007 yılı verilerine göre merkez nüfus 54.420 ,kırsal nüfusu10.092 olmak üzere toplam nüfusu 64.514 olan ilçenin seçmen sayısı 39.000 sandık sayısı 180 dir.
İlçeye bağlı iki belde vardır: Cihangazi ve Dodurga
BOZÜYÜK İLÇE KÖYLERİ
İlçeye bağlı olan köyler:
Akçapınar,
Akpınar,
Aksutekke,
Alibeydüzü,
Aşağıarmutlu (oğlakçı),
Bozalan,
Çamyayla(Sürürabat),
Çaydere,
Darıdere,
Delielmacık,
Günyarık,
Hamidiye(Ayvalı),
Kandilli,
Kapanalan,
Karaağaç,
Karabayır,
Kızılcapınar,
Kızıltepe,
Kovalıca,
Kozpınar,
Kuyupınar,
Muratdere,
Ormangüzle,
Poyra,
Revnak (Fındıkoluk),
Saraycık,
Yeniçepni,
Yörükçepni(Dibekli),
Camiliyayla(Müzeyyen),
Çokçapınar,
Dombayçayırı,
Düzağaç (Devlez),
Eceköy,
Erikli,
Gökçeli(Dandin),
Göynücek,
Karaçayır,
Ketenlik,
Osmaniye(Işıkpınar),
Yeni Dodurga,
Yeni Üreğil,
Yeşilçukurca.
BOZÜYÜK MAHALLELER
Mahalleler :
Çarşı Mahallesi,
Tekke Mahallesi,
Kasımpaşa Mahallesi,
Yeni Mahalle,
4 Eylül Mahallesi,
Yediler Mahallesi,
Yeşilkent Mahallesi
BOZYÜK İLÇE ULAŞIM
U L A Ş I M – HA B E R L E Ş M E
İlçeden geçen 25 numaralı devlet karayolu İç Anadolu,Akdeniz,Ege ve Marmara bölgelerini birbirine bağlayan yoldur. Ayrıca 2 numaralı devlet karayolu Bursa’yı Eskişehir ve Ankara’ya bağlar. İlçe merkezi Bilecik’e 32 km,Eskişehir’e 45 km, Bursa’ya 105 km, Kütahya’ya 72 km mesafededir. 1892 Nisanında Bozüyük’te ilk istasyon açılmış,ilçeden geçen demiryolu İstanbul-Hicaz Demiryoludur.
İlçeden ulaşım,kara ve demiryoluyla sağlanmaktadır. İlçeyi köylere bağlayan yollar genelde asfalt olmakla birlikte yüksekteki köy yolları stabilizedir. Ulaşım köy minübüsleri ve 25 numaralı devlet yolu üzerindeki köyler ile Kütahya yolu üzerindeki Akpınar Köyü’ne halk dolmuşları ile sağlanmaktadır. İlçedeki üç ayrı kooperatif birleşerek 100 minübüs ile Bilecik ve Eskişehir arasında çalışmaktadır. Ayrıca nakliyat dalında Taşıyıcılar Kooperatifi vardır.
İlçede halen (314 lü ve 315 li numaralarla başlayan) iki ayrı telefon santralı hizmet vermektedir. İlçedeki telefon abone sayısı 13.700 ,köy abone sayısı 2500 dür.İlk telefon santrali 1947 yılında 30 abonelik bir manuel santraldir.1984 yılına kadar manuel santralle çalışan Bozüyük PTT si bu yıldan itibaren otomatiğe geçmiş ve abone sayısı artmıştır. Bozüyük’ün bütün köyleri şehirlerarası ve milletlerarası telefon görüşmelerine açıktır. Bozüyük-Eskişehir arasında 46 kanallı bir link hattı (telgraf-teleks) mevcuttur. Ocak /2009 itibarıyla ADSL kullanıcı sayısı 6665
BOZÜYÜZ İLÇE VAKIF VE DERNEKLER
vakıflar
Ocak/2009 itibarıyla İlçemizde 120 adet dernek faaliyet göstermektedir.
Bunlardan 6 sı Kamu Yararına Çalışır Dernek (Türk Ocağı,Kızılay, ADD ,Yardımsevenler Derneği…gibi) 15 adedi sportif amaçlı dernek, 25 adedi cami yaptırma ve yaşatma derneği diğerleri de sosyal yardımlaşma ve dayanışma dernekleridir.
(Ertuğrul Gazi Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği,Bozüyük Kuzey Kafkasya Dayanışma Derneği,Karadenizliler Sosyal Dayanışma Derneği,Dodurgalılar Yardımlaşma Derneği,Balkan Göçmenleri Yardımlaşma Derneği,Erikli Köyü Yardımlaşma Derneği,Kasımpaşa Mahallesi Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği,Çarşı Mahalle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği,Yeşilkent Kültür Sanat Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği…. gibi )