ÜYE GİRİŞİ ÜYE OLMAK İÇİN ALTTAKİ LİNK İ TIKLA

PAZARYERİ

BİLECİK İLİ PAZARYERİ İLÇESİ
PAZARYERİ İLÇE TANITIM
pazaryeri
bilecik pazaryeri
pazaryeri bilecik
pazaryeri resimler
pazaryeri fotoğraflar
pazaryeri manzaralar
pazaryeri görüntüler
pazaryeri haber
pazaryeri harita
pazaryei video
pazaryeri spor
pazaryeri helva
pazaryeri fasulye
pazaryeri göletleri
pazaryeri seramik
pazaryeri turizm
pazaryeri otel
pazaryeri yurt
pazaryeri pansiyon
pazaryeri konaklama
pazaryeri konut
pazaryeri emlak
pazaryeri daire
pazaryeri arsa
pazaryeri lojman
pazaryeri toki
pazaryeri kiralık
pazaryeri satılık
pazaryeri sağlık
pazaryeri hastahanesi
pazaryeri devlet hastahanesi
pazaryeri kaymakamlık
pazaryeri belediye
pazaryeri nüfus
pazaryeri emniyet
pazaryeri meb
pazaryeri eğitim
pazaryeri okul
pazaryeri kurs
pazaryeri lisesi
pazaryeri ekonomi
pazaryeri sanayi
pazaryeri ticaret
pazaryeri tarım
pazaryeri hayvancılık
pazaryeri dağları
pazaryeri akarsuları
pazaryeri gölleri
pazaryeri dernek
pazaryeri yemekleri
pazaryeri doğa
pazaryeri gezi
pazaryeri tatil
pazaryeri kültür
pazaryeri sanat
pazaryeri
PAZARFYERİ İLÇE TARİHİ

PAZARYERİ RESİMLERİ
PAZARYERİ FOTOĞRAFLARI
PAZARYERİ TANITIMI
PAZARYERİ
BİLECİK PAZARYERİ
ÇÖMLEK
HELVA,FASÜLYE , BOZA,
PAZARYERİ İLÇEMİZİ TANIYALIM
Pazaryeri'nin tarihi çok eskilere dayanmaktadır.İlkçağlarda "BİTHİNİA" denilen bugün Bursa, Bilecik, Kocaeli topraklarını kapsayan bölgenin güney batı bölümünde yer alıyordu.Roma döneminde Anadolu'nun içinden gelip Bursa'ya giden Roma yolu Pazaryeri'nden geçerdi.Bu yolun geçtiği yerler halen yöre halkı tarafından "BAĞDAT YOLU" veya "İPEK YOLU" olarak bilinir.Roma döneminden kalma antik eserlere Firanlar, Ahmetler köyleri ve Doğanlar mevkiinde rastlanır.
Bizans döneminde ,Pazaryeri "BİTHİNİA THEMAKİON" bölgesinde "ARMENO KASTRON" adlı bir yerleşim birimiydi.Bu ismin anlamı "Ermeni Kalesi"dir.Fakat bu bölgede Ermeniler yaşamamıştır. "ARMENO" ismi Ahi dağlarının antik ismidir.Bu isim Anadolu'nun yaklaşık M.Ö 3000-2000 yılları arasında yaşamış"LUVİ" halkının konuştuğu dilde "Aytanrısı Ülkesi " dir.Bizanslılar bu dağların geçit bölgelerine haberleşme ve gözetleme kuleleri yaptığı için bu ismi ermişlerdir.
Kayı aşireti 1232 yılında Söğüt'e yerleşir sonra Ertuğrul Gazi' yaylak olarak verilen 

Domaniç yaylasına giden en kısa yol Pazaryeri'nden geçmekte idi.Osman Bey Osmanlı devletini kurduktan sonra İnegöl'e (ANGELO KOMA) ve verimli ovalara ulaşmak ve fethetmek amacı ile batıya yöneldi."Ermeni Derbendi" denilen bugünkü Pazaryeri'nin civarından geçen yolu kullandı.Bu isim Osmanlılar tarafından Ahı dağına verilen "Ermenek" isminden geldiği sanılır.Adı geçen yol Söğüt-Bozhüyük'ten gelir "Karani Derbendi"nden ( Bu derbent bugün Pazaryeri'ne bağlı Karaköy civarındadır ) geçip Pazaryeri'ne vardıktan sonra Ahi Beli/Büyük Derbent/Nazif Paşa köyü civarında Ahi dağını kuzeyden 

aşardı.Küçük Derbent/Bahçesultan köyünden geçerek Kurşunlu yolu ile İnegöl'e ulaşırdı.Osman Bey buraları fethettikten sonra III.Oğlu olan Yahşi Pazarlu Bey'e iskan ve idare etmesi amacıyla Pazaryerini ve havalisini verdi. Bu bölgenin ismini Yahşi Pazarlu Bey kendi adını taşıyan "PAZARLUCUK" ismi ile değiştirdi.Bu isim zamanla "Pazarcık"a dönüştü.
Osmanlılar döneminde önemli ticaret ve askeri yolların üzerinde olduğu için Avrupalı seyyahlar Anadolu'ya giderlerken Pazaryeri'nden geçerlerdi.Ünlü Avusturya'lı seyyah Hans DERNSCWAM 1553-1555 yılları arasında Anadolu'ya yaptığı seyahat sırasında Pazaryeri'nden geçmiştir.Bunları şöyle anlatır: "...Pazargik'te bir mescit var.Burada yalnız Türk'ler oturuyor.Rum yok.Sağ tarafta yol kenarında büyük bir kervansaray 

gördük.Kervansarayın içinde orta kısmında 12 tane meşe direk var.Bu direkler taşlar üzerine oturtulmuş.Bütün binayı taşıyorlar.20 baca saydım.Kervansaray herkese açık.İçinde 150-200 at barınabilir...Pazargik (Pazarcık) sakin iki tarafı dağlarla çevrili güzel bir yer.Burada üzüm yetişmiyor.Bir Rum bize ilerdeki Rum köyünden iki tulum şarap getirdi...19 Mart sabahı Pazarcık'tan Boz Gywck (Bozüyük)'e doğru yola çıktık.

PAZARYERİ FUTBOL SITADI
17.yy'da İran seferine çıkan IV.Murat'ın sadrazamı Kara Mustafa Paşa ordusu ile birlikte askeri yol üzerinde olan Pazaryerine uğramış ve konaklamıştır.Buraya kendi adını taşıyan cami ve külliyeyi yaptırmıştır.Fakat bu cami Yunan işgali sırasında yıkılmış yalnız tarihi minaresi kalmıştır.Caminin yerine yenisi yapılmıştır.
Pazaryeri 19. yy 'ın sonlarına kadar Hüdavendigar (Bursa) livasına (vilayet) bağlı bir nahiye idi. 1852te (H.1301) Pazarcık adı ile Ertuğrul (Bilecik) livası merkez kazasına bağlı nahiye merkezi oldu.Rumeli'den Kafkaslar'dan gelen göçmenlerin ve Yörüklerin buralara iskan edilmesiyle Pazaryeri'nin nüfusu artmış.Çok renkli ve gelişmiş bir kültür alt yapısı oluşmuştur.
1926 yılında, yeniden yapılan idari taksimata göre,Pazarcık,Bilecik ili Bozüyük ilçesine bağlı bir bucak merkezi oldu. Pazarcık bucağı 1953 yılında Maraş ilinin Pazarcık ilçesi ile isim benzerliği ve bu benzerliğin çeşitli karışıklıklara sebep olacağı gerekçesi ile PAZARYERİ ismi ile ilçe merkezi oldu. 1974 yılına kadar

cumartesi günleri kurulan hayvan pazarı  pazaryeri
 Eskişehir-Bursa karayolu üzerindeyken 1974'den sonra yeni açılan Mezit Boğazı ile kıyıda kalmış ve gelişememiştir.İlçe sınırları içinde bulunan Demirköy istasyonu ile demiryolu bağlantısı vardır.
KINIK ÇÖMLEKÇİLİĞİ
PAZARYERİ İLÇE KINIK ÇÖMLEKÇİLİĞİ
Bilecik'in Pazaryeri ilçesine bağlı Kınık Köyü'nde, Çömlekçilik Şenliği renkli görüntülere sahne oldu.
Köy meydanında düzenlenen şenliğe, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün'ün yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte, çömlekçi ustalarının yoğun emek sarfederek yaptıkları eserler sergilendi. Katılımın son derece yoğun olduğu şenlikte, çevre illerden de vatandaşlar misafir edildi. 100 yıldır köyde sürekli yapılan çömlekçilik mesleğinin unutulmaması için düzenlenen şenlik, coşkulu bir şekilde sona erdi.
BOZA
Bozası ile meşhur Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde boza sezonu açıldı. İlçenin önemli boza üreticilerinden Soydan Boza ortaklarından Mümin Soydan, bozanın kuvvetli bir içecek olduğunu, çocuklarda kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olduğunu, anne sütünü artırdığını ve bağırsakların çalışmasını kolaylaştırdığını söyledi.
Eylül ayının sonlarının yaklaşması ve soğukların başlaması ile Pazaryeri'nde boza sezonu açıldı. Sezonun açılması nedeniyle bozacılık hakkında bilgi veren 72 yıllık Soydan Boza ortaklarından Mümin Soydan, bozanın tarihçesini ve faydalarını anlattı. Anavatanı Orta Asya olan, Türkiye'ye de Balkan göçmenleri ile getirilen Boza, kış aylarının önemli içeceklerinden birisi. Ancak, Soydan Boza sahibi Mümin Soydan, bozanın Balkanlar'da yaz aylarında içildiğini belirterek, Türkiye'de kış aylarında içilmesinin nedenini şu sözlerle anlattı: "Atalarımız yıllar önce Balkanlar'da boza üretirmiş. Oralarda yaz aylarında içilen boza kışın satılmazmış. Bizimkiler de kışın boş durmamak için Anadolu'ya gelerek boza üretip satarlarmış. Bu yüzden de Türkiye'de kışın içilmeye başlamış. Şu anda Yugoslavya, Kosova ve Balkanlar'da hala yazın boza içilir."
Osmanlı'nın Balkanları kaybetmesi ile dedelerinin Anadolu'ya geldiğini ve Pazaryeri'nde yerleşerek boza üretimini buraya taşıdıklarını belirten Mümin Soydan, ata mesleği olarak devam ettirdikleri bozacılığı çocuklarına devretmeye hazırlandıklarını söyledi. Şu anda 15 kişi istihdam ettiklerini ve günlük 10 ton boza üretecek kapasiteye sahip olduklarını belirten Soydan, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi bir çok ile satışlarının olduğunu, raf ömrünün kısa olması nedeniyle ise ihracat yapamadıklarını söyledi. Bozanın artı 8 derecede 25 gün saklandığını ifade eden Soydan; "Havanın sıcaklığı bu ömrü kısaltır. Ancak boza bu süre dolsa da bozulmaz, ekşir. Eğer ekşi içmeyi severseniz ve içerseniz bir zararı olmaz" diye konuştu.
Bozanın buğday, mısır, şeker ve sudan yapıldığını, kendilerinin katkı maddesi kullanmadıklarını belirten Mümin Soydan, "Boza yapısı itibariyle kuvvetli bir içecek. Bu yüzden faydası çok. Çocukların kemik gelişimini güçlendiriyor. Annelerin sütünü artırıyor. Kuvvet veriyor. Bağırsaklardaki çalışmayı hızlandırıyor. Her mevsimde içilebileceği gibi, vücudun soğuklara karşı direncinin azaldığı kış aylarında vücuda güç veriyor" dedi.
PAZARYERİ DENİLİNCE AKLA İLK GELENLER
PAZARYERİ İLÇESİ ŞERBETÇİ OTU  ,BOZA  ,HELVA  VE BONCUK FASÜLYE GELİR
İlçemiz bazı karakteristik ürünleriyle ön plana çıkmaktadır. Özellikle Şerbetçi Otu, Boncuk fasülye,
Boza ve Helva, Pazaryeri'nin ülke genelinde nam yapmış ürünleridir.
PAZARYERİ ŞERBETÇİ OTU
ŞERBETÇİ OTU:
Türkiye'de sadece ilçemizde yetişebilen Şerbetçi Otu, ilçedeki pek çok vatandaşın geçim kaynağı haline gelmiştir. Yetişmesi için ılıman iklim ve zengin toprağa; sarılması için yüksek direk ve aralarına gerilmiş tellere gereksinen şerbetçiotu,7,5 m’ye kadar uzayabilir. En değerli endüstriyel bitkiler arasında yer alan Şerbetçi Otu, biranın yapımında kullanılmaktadır. Araştırmalara göre Şerbetçi Otu, göğüs sağlığına faydalı olup, idrar söktürücü ve hafif yatıştırıcı olarak da tıbbi etkiler göstermektedir.
1971 yılında ilçemize kurulan ve Anadolu Endüstri Holding A.Ş. bünyesinde bir şirket olan TARBES A.Ş. ile Pazaryerili ortaklardan oluşan OT-GÜL Kooperatifi, şerbetçi otunu çiftçiden satın alıp işleyerek bira yapımında kullanılır hale getirmektedir.
PAZARYERİ BONCUK FASÜLYE 
BONCUK FASÜLYE:
Halk arasında "Pazarcık Boncuk Ayşe" adıyla bilinen yöremize has Boncuk Fasülye tezgahlardaki yerini almış durumdadır. Damağa hitap eden lezzeti ile çevre illerin de dikkatini çekmeyi başaran Boncuk Fasülye, başta İstanbul olmak üzere çevre illerden pek çok alıcıyı ilçeye çekmektedir.
PAZARYERİ İLÇE BOZA
Uzun ve soğuk kış gecelerinde içinizi ısıtmak istiyorsanız Pazaryeri bozasını mutlaka tatmalısınız. Adeta vitamin deposu olan ve tüm Türkiye'nin tanıdığı bir marka haline gelen Pazaryeri Bozası, üzerine biraz tarçın serpilmesi ve yanında da meşhur Pazaryeri helvası ile birlikte mükemmel bir lezzete dönüşecektir.
Eylül ayının sonlarında soğukların başlaması ile Pazaryeri'nde boza sezonu açılmaktadır. Bozanın, çocukların kemik gelişimini güçlendirmeye, annelerin sütünü artırmaya ve bağırsaklardaki çalışmayı hızlandırmaya faydasının olduğu ifade edilmektedir.
İlçemizde SOYDAN, ŞİFA ve MERCAN markalarıyla üç tane firma boza imalatı yapmaktadır.
http://www.soydanboza.com/ linkini tıklayarak ilçemizdeki imalatçı "Soydan Boza"nın internet sitesine ulaşabilirsiniz.
PAZARYERİ İLÇE HELVASI
HELVA:
Susam yağından yapılan tahin ile şekerden yapılan Pazaryeri helvası, insanlar için enerji kaynağı niteliğinde olup, ayrıca sindirim sistemini çalıştırma özelliğine sahiptir.
Pazaryeri helvası, Bilecik ilinde bütün ilçelere pazarlandığı gibi, çevremizdeki Bursa ve Eskişehir illerinde de müşteri potansiyeli bulunmaktadır. İlçemizdeki üreticiler özellikle, sade, kakaolu ve fıstıklı çeşitleri ile Pazaryeri helvasını insanların beğenisine sunmaktadırlar.
PAZARYERİ İLÇESİ VE TOPRAK SANAYİİ
Sanat Toprak Ürünleri A.Ş. Fabrikası
Sanat Toprak Ürünleri A.Ş. 2003 yılından bu yana Pazaryeri Organize Sanayi Bölgesi’nde 14.000m2’si kapalı olmak üzere toplam 150.000m2’lik bir alanda stoneware sofra ve süs eşyaları üretmektedir. Toplam 330 kişinin istihdam edildiği tesisin aylık 
PAZARYERİ ÇÖMLEKLERİ
üretim kapasitesi 2.400.000 adettir.
Sanat Toprak Ürünleri A.Ş., toksik madde içermeyen, dış etkenlerle tepkimeye girmemesi sebebiyle kalıcı hijyen koşullarını sağlayan ve mikrodalga fırında, bulaşık makinesinde, buzdolabında rahatlıkla kullanılabilen stoneware ürünlerinin tamamını başta AB ülkeleri olmak üzere pek çok ülkeye ihraç etmektedir.
Sanat Toprak Ürünleri A.Ş., İhracat gelirleri dolayısıyla sağladığı döviz girdisi ve yarattığı istihdam olanağının yanı sıra %97 oranında yerli hammadde kullanımı ile de ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

PAZARYERİ ÇÖMLEKÇİLİĞİ
Kuruluşundan bu yana, AB başta olmak üzere pek çok ülkeye ihraç edilen ürünler üretim süreçlerinde: ISO-9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO-14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS-18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi standartları uygulanmaktadır.

çömlek resmi
Sanat Toprak Ürünleri A.Ş. Gelecek kuşaklara karşı sorumluluğunun bilincinde olarak, onlara daha temiz ve sağlıklı bir dünya bırakma çabasının yanı sıra, 2006 yılından bu yana, Pazaryeri’nde eğitim gören ilköğretim düzeyindeki öğrencileri için “Karne Hediyesi” niteliğinde organizasyonlar düzenlenmektedir. Geleneksel hale gelen, “Çizgi Film Şenliği” , “Uçurtma Şenliği” gibi organizasyonlar Sanat Toprak Ürünleri A.Ş. çalışanlarının gönüllü katılımları ile düzenlenmektedir.
GÖLETLERİMİZ
Küçük Elmalı Köyü Göleti
Bozcaarmut Köyü Göleti
Esere Göleti
Günyurdu Köyü Göleti
Büyük Elmalı Köyü Göleti
Dereköy Köyü Göleti
Sorgun Deresi